Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 april 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1614 4245  Akvarell Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, daterad 95, bladets mått: 21x14,5, yttermått inklusive ram: 37x29 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:47)

1614 3106  Akvarell Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Hovs hallar. Signerad, daterad -92. Akvarell, bildmått: 45x61 cm, yttermått inklusive ram: 58x73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:29)

1614 3014  Akvareller 6 st, Stockholmsmotiv, olika konstnärer, Signerad, yttermått inklusive ram: 19x23-29x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:36)

1614 4398  Äppelskalare Husqvarna, metall, modell äldre. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:27)

1614 4004  Armatur Flos, Mayday. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:33)

1614 4126  Armbandsur 23 st i ask

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:25)

1614 4028  Ask / korg med lock Burma, rödlackad. Diameter: 38 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:16)

1614 4032  Askar 2 st, föreställande en pumpa och en höna. Längd: 14-30 cm. Höjd: 10-27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:59)

1614 4066  Assietter 13 st, Eva Jancke-Björk (1882-1981), Sverige. Bo Fajans, Diameter: 19 cm, cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:45)

1614 4073  Assietter 7 st, Waechtersbach Tyskland, i form av fiskar, keramik. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:16)

1614 4082  Bålskål på fot med grön glasinfattning. Diameter: 20 cm. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:57)

1614 4265  Bestick 11 delar, silver div. Längd: 12,5-21, vikt: 214 gr brutto

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:24)

1614 3377  Bestick ca 50 delar. Längd: 15-33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:35)

1614 4195  Bestick Rostfritt, Michesen Danmark, "AJ-bestick", 23 delar. Längd: 16-20 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:21)

1614 4266  Bestick silver div, 15 delar. Längd: 8-13 cm, vikt: 190 gr ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:26)

1614 4224  Biblioteksstege mahogny, England. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:18)

1614 4133  Bildrulle Akvarell/Tusch, Kina. Bredd: 41 cm. Längd: 190 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:50)

1614 4233  Billyktor 2 st, samt cykellykta, modell äldre, varav en Monark, metall/plåt. Höjd: 15-21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:36)

1614 4127  Blandteknik Adolf Hallman (1893-1968). Signerad, blandteknik, daterad -44, porträtt, 27x30 cm, yttermått inklusive ram: 66x63 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 21:13)

1614 4094  Blandteknik Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad -92, blandteknik. Bladets mått: 39x28 cm, yttermått inklusive ram: 52x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:13)

1614 4242  Blandteknik Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Signerad. Blandteknik på pannå, 36x34, oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:09)

1614 3428  Blandteknik Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. "Boo kyrka". Signerad. Blandteknik, bildmått: 29x30 cm, yttermått inklusive ram: 5244

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:27)

1614 4104  Blandteknik / skisser 5 st, Erik Harald Zetterström - Kar de Mumma (1904-1997), skämtteckningar. Signerade, yttermått inklusive ram: 28x22 - 31x26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:59)

1614 4108  Bojan + tekanna, 2 delar, Kina, omkring 1800. Höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:01)

1614 4110  Bojaner 4 st, 1900-tal. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:45)

1614 4138  Bojaner med lock 2 st, Kina, 1800-tal. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:49)

1614 4119  Bokhylla 1950-tal. Teak, Svenska Möbelfabrikerna AB, Bredd: 79 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 161 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:40)

1614 4285  Bokhylla Betsad Björk. Bredd: 150 cm, djup: 31 cm, höjd: 83 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:46)

1614 4171  Bokhylla Design, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Öregrund. Bredd: 135 cm, djup: 46 cm, höjd: 243 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:35)

1614 4282  Bokhylla Funkis, Alm. Bredd: 110 cm, djup: 28 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:26)

1614 4284  Bokhylla mahogny, 1950-tal. Bredd: 100 cm, djup: 27 cm, höjd: 88 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:04)

1614 4329  Bokhylla mahogny. Bredd: 120 cm, djup: 26 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:31)

1614 4381  Bokhylla Rotting, 72, djup: 28 cm, höjd: 162 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:46)

1614 4406  Bokhylleskåp mahogny. Bredd: 100 cm, djup: 33 cm, höjd: 209 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:35)

1614 4212  Bokstöd ett par, bokrot, Trä. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:21)

1614 4045  Bonsaiträd persikor, sten. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:52)

1614 4223  Bord 1900-tal, empirestil, bronserat, två svartmålade skivor, varav toppskivan löstagbar. Diameter: 52 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:22)

1614 4279  Bord Böjträ, hyllplan varav ett i glas. Diameter: 58 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:11)

1614 4335  Bord Rotting, med glasskiva. Bredd: 70 cm, djup: 45 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:22)

1614 4314  Bordskanon på lavett, järn, HF, Hällefors bruk. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:49)

1614 4024  Bordslampa Alabaser. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:32)

1614 4396  Bordslampa mässing, kupa i frostat glas. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:23)

1614 4403  Bordslampa Oscar & Clothilde, mässing. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:37)

1614 4280  Bordslampa plåt/krom. Höjd: 45 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:11)

1614 4422  Bordslampor ett par, Keramik. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:36)

1614 4400  Bordslampor Ett par, trä. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:08)

1614 4297  Bordsur Amerika, Valnöt. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:22)

1614 4218  Bordsur Rokokostil. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:16)

1614 4232  Brandsläckare + Pickelhuva, modell äldre, mässing. Längd: 73 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:39)

1614 4016  Brevkniv silver, K Anderson, Tre kronor, "Med folket för Fosterlandet". Längd: 21 cm, vikt: 40g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:04)

1614 4353  Brickor 2 st, Nysilver. Längd: 64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:59)

1614 4222  Brosch Emaljerad, Viol, All my Baskets. Höjd: 5 ca cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:47)

1614 4184  Byrå 1800-talets slut, med dekor av kvistar, björk. Bredd: 97 cm. Djup: 45 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:53)

1614 3304  Byrå 1920-/30-tal, 3 lådor, intarsia, mörkbetsad björk. Bredd: 80 cm, djup: 48 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:01)

1614 4334  Byrå 1940-tal, 9 lådor. Bredd: 43 cm, djup: 53 cm, höjd: 162 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:55)

1614 4250  Byrå Funkis, 6 lådor, bemålad. Bredd: 75 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 116 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:33)

1614 4163  Byrå Louis XV-stil, med stenskiva. Bredd: 70 cm, djup: 35 cm, höjd: 82 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:30)

1614 4162  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 86 cm. Djup: 50 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:51)

1614 4190  Byrå sengustaviansk stil, två lådor, mahogny. Bredd: 73 cm, djup: 48 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:32)

1614 4049  Clubfåtölj Skinn

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:03)

1614 4048  Clubfåtöljer Ett par, 1900-tal, skinn. Höjd: 80 cm. Bredd: 77 cm, sitthöjd 44 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:41)

1614 4257  Cocktailskedar 6 st, silver, 1924. Längd: 18 cm. Vikt: 90g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:37)

1614 9194  Collage Mona Wassén (1929), "Gården vid Bottnafjord", monogramsignerad, yttermått inklusive ram: 34x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:41)

1614 3419  Dantestol omkring 1900, ek

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:00)

1614 4176  Dessertskålar 6 st, "Vardag", Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter. Diameter: 15,5 cm. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:41)

1614 4200  Diverse silver skedar, 3 st, gafflar, 6 st. Druvsax. Vikt: 530 g. Längd: 16,5- 18,5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:52)

1614 4209  Duk Damast, Emma Wiberg. 30x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:27)

1614 4289  Emmafåtölj Nyrokoko

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:19)

1614 4304  Etagehylla Sent 1800-tal, spegelglas, Mahogny / valnöt. Bredd: 87 cm, djup: 42 cm, höjd: 170 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:11)

1614 3098  Etsning Bernard Childs (1910-1985), USA. "Euphoria". Signerad, numrerad 89/150, daterad -55, oramat löst blad. Bladets mått: 56x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:29)

1614 3105  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Sydländsk kuststad. Signerad, numrerad 29/285, daterad 1976. Färglitografi, bildmått: 42x50 cm, yttermått inklusive ram: 56x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:28)

1614 4182  Färglitografi Anders Österlin (1926-2011), Sverige. Signerad, numrerad 41/125. Färglitografi, bildmått: 56x49 cm, yttermått inklusive ram: 79x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:58)

1614 4299  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Fåfängan Stockholm. Signerad, numrerad 246/300. Färglitografi, bildmått: 43x52 cm, yttermått inklusive ram: 60x67 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:24)

1614 4040  Färglitografi Helga Wachholz (f. 1936), Tyskland. Signerad, numrerad 1/3, fåglar. Färglitografi, bildmått: 22x21 cm, yttermått inklusive ram: 33x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:25)

1614 3085  Färglitografi Karl Korab. Signerad, numrerad 123/200. Färglitografi, bildmått: 50x41 cm, yttermått inklusive ram: 72x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:38)

1614 3189  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Signerad, numrerad 50/190. Färglitografi, bildmått: 57x77 cm, yttermått inklusive ram: 67x87 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:51)

1614 3409  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Stockholmsmotiv med Af Chapman. Signerad, numrerad 52/310. Färglitografi, bildmått: 29x42 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:17)

1614 3272  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 64/200. Färglitografi, bildmått: 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 57x71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:16)

1614 3094  Färglitografier 2 st, Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, numrerad EA, daterad 1975, oramade lösa blad. Färglitografi. Bladets mått: 70x55 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:25)

1614 4115  Fat Imaridekor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:09)

1614 4191  Fat Japan, Imaridekor. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:16)

1614 4352  Fat Kina, 1900-tal. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:11)

1614 4296  Fat silver, Mexico. Diameter: 21 cm, vikt: 250 gr ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:14)

1614 4215  Fat silver. Diameter: 22 cm, vikt: 230 gr ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:14)

1614 4013  Fat på fot silver, 1860. Diameter: 18 cm, höjd: 17 cm, vikt: 260g ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:58)

1614 4309  Fåtölj "Focus", med fotpall, Bröderna andersson, skinn, Ställbar, gungfunktion

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:59)

1614 4160  Fåtölj AB Lindlöfs Möbler Lammhult. Kromad stålrörsstomme, canvas med plymåer och armlän av brunt skinn. Bredd: ca 85 cm, totalhöjd ca 70 cm, sitthöjd ca 35 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:07)

1614 4116  Fåtölj Conform, "Gyro", Design: Jan Ekström, Klädsel skinn Ivory

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:49)

1614 4117  Fåtölj Conform, "Gyro", Design: Jan Ekström, Klädsel skinn Ivory

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:35)

1614 3249  Fåtölj nutida, med violett klädsel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:43)

1614 4378  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:41)

1614 4173  Fåtöljer ett par, sk svanstolar

1614 4012  Figuriner 4 st, Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Höjd: 5-11 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:26)

1614 4007  Figuriner 5 st, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Höjd: 5-9 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:58)

1614 4295  Fiskbestick 12+ 12 delar, nysilver. Längd: 18-22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:52)

1614 3079  Fotoramar 4 st, Koppar / mässing, Tidigt 1900-tal, yttermått inklusive ram: 10x6,5 - 28x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:52)

1614 4231  Fotpall Rotting. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:12)

1614 4002  Glas 12 delar, 4+ 4+ 4 st, Orrefors, Prelude, design: Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Höjd: 9-22,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:16)

1614 4244  Glas 4 delar, grönt glas, bland annat tillbringare. Diameter: 21 cm. Höjd: 14,5-29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:26)

1614 4010  Glas 4+ 2 st, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Intermezzo, Orrefors. Höjd: 17-23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:17)

1614 4009  Glasservisdelar 18 delar, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:50)

1614 4226  Glasservisdelar 35 delar, Orrefors "Silvia", Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Höjd: 6,5-14,5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:47)

1614 4256  Glasunderlägg 9 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1965. Diameter: 7,5 cm, vikt: 150 gr ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:50)

1614 4401  Golvlampa Bolthi, Retro-stil. Höjd: 137 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:39)

1614 4074  Golvlampa Markslöjd, "Odense", två justerbara ljuspunkter med glasskärm, etikettmärkt, metall. Höjd: 146 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:37)

1614 4336  Golvlampa mässing. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:41)

1614 4380  Golvlampor Ett par, nutida, mässingsskärm. Höjd: 120 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:12)

1614 4072  Golvskulptur Svart panter, porslin. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:34)

1614 4085  Golvvas Persien, metall med cicelerad dekor. Diameter: 45 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:54)

1614 4042  Herrbetjänt två hyllplan. Höjd: 103 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:42)

1614 4339  Hörnvitrinskåp Idegran, England. Höjd: 180 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:52)

1614 4071  Hylla Stomme i svart metall, hyllplan i trä. Bredd: 114 cm. Djup: 35 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:49)

1614 4221  Ikon Ryssland, 35x30 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:36)

1614 4064  Ishink Mauro Manetti, Fonderia D'arte, Florens, Italien, ananas, med etikett. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:12)

1614 4402  Jordglob på träsockel, Norstedts. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:36)

1614 2011  Kaffegods 24 delar, Rörstrand, Galaxy

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:22)

1614 4029  Kaffeservis 26 delar, Swedish Grace, Rörstrand, 11 koppar med fat, 13 assietter, sockerskål, gräddkanna, kaffekanna

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:23)

1614 3401  Kaffeservisdelar 13 delar, keramik, Anette Danielsson-Dahlgren, Skåne

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:58)

1614 3395  Kaffeskedar 6 st, England, Silver/Emalj. Längd: 9,5 cm, bruttovikt: 75g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:40)

1614 4263  Kaffeskedar silver, Modell Vasa/Chippendale, 6+ 6+ 6. Längd: 10,5-12, vikt: 215 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:24)

1614 4259  Kaktänger/saxar 7 delar, silver. Längd: 12-15 ca. Vikt: 200 gr brutto

1614 3418  Kanapé 1880-tal, omklädd. Längd: 175 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:59)

1614 4313  Kanna Raija Uosikkinen (1923-2004), Finland. "Sotka", Arabia, Finland. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:47)

1614 4077  Karaff 6 delar (5+ 1), etsad dekor. Diameter: 10,5 - 29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:56)

1614 4006  Karaffer 2 st + 4+ 4 glas. Höjd: 6-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:51)

1614 4388  Karmstol + soffbord, 2 delar, rotting. Längd: 65 cm, djup: 65 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:37)

1614 4168  Karmstol 1800-tal, Björk

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:42)

1614 4389  Karmstolar Ett par, rotting

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:09)

1614 4043  Kartuschlåda Riksvapnet Tre Kronor, Sverige, mässing. Längd: 14 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:43)

1614 4156  Knivställ med knivar, nysilver, 12 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:42)

1614 4308  Kökspall 1950-tal, slitage. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:56)

1614 3353  Kolteckning Allan Egnell (1884-1960), Sverige. Karoliner. "Skiss". Signerad. Bladets mått: 59x80 cm, yttermått inklusive ram:

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:07)

1614 4287  Konsolbord med stenskiva, nyrokoko. Bredd: 100 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:54)

1614 3144  Kravattnål mes stenar, 18k guld. Längd: 6 cm, vikt: 2. 7g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:58)

1614 4235  Kuddar 4 st, Firma Svenskt Tenn, Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. 24x24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:21)

1614 4351  Kuverttallrikar 8 st, grönt glas. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:39)

1614 3404  Leksaksbilar 2 st, Schuco, plåt. Längd: 11 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:10)

1614 4131  Linnehanddukar Almedahls, 8 st 35x50 + en oklippt Dalsjöfors 55x70 (6 st handdukar)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:02)

1614 4361  Litografi 1800-tal, guldram, yttermått inklusive ram: 52x44 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:26)

1614 3447  Litografier 5 st, Militärer, Första Lifgrenadjärregementet, yttermått inklusive ram: 36x26 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:11)

1614 4197  Ljuskrona Empirestil, 6 ljusarmar. Diameter: 57 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:12)

1614 3480  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:20)

1614 3215  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:21)

1614 4111  Ljuslykta Nanny Still (1926-2009), Finland. Apollo, Riihimäen Lasi, Finland. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:54)

1614 3441  Ljusplåtar Ett par, fd epåletter, mässing, 26x12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:00)

1614 4315  Ljusstakar 6 st, (4+ 2), Orrefors, "Carat", Lena Bergström, kristall / stål / mässing. Höjd:

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:46)

1614 3070  Ljusstakar Ett par, 1800-tal. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:37)

1614 4347  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:02)

1614 4294  Ljusstakar ett par, nysilver, höj- och sänkbar. Höjd: 21-27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:18)

1614 4413  Ljusstakar ett par, sengustaviansk stil. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:42)

1614 4199  Ljusstakar ett par, silver, Norge. Vikt: 550 g (brutto) fylld fot, Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:12)

1614 4300  Ljusstakar Ett par, Stjärnmetall. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:17)

1614 3031  Ljusstake 1800-tal. Löstagbar ljusarm, Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:43)

1614 4317  Lyktor 2 st, trä / glas, en för ljus, en elektrifierad. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:38)

1614 4369  Marschallhållare Ett par, smide. Höjd: 128 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:31)

1614 4018  Matbestick 8 st, silver, 1800-tal. Längd: 20-22,5, vikt: 420g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:11)

1614 4161  Matbord design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 140 cm, djup: 100 cm, höjd: 74 + 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:11)

1614 3218  Matsalsgrupp 7 delar, Rokokostil, bord + 6 stolar. Diameter: 115 cm, höjd: 75 + 3 iläggx50 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:31)

1614 4298  Matservisdelar 31 delar, Rosenthal, Maria Björnbär, 8 mattallrikar 24 cm, 13 förrättstallrikar 21,5 cm, 8 djupa tallrikar 22 cm, såsskål, uppläggningsfat

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:26)

1614 4253  Matta Albansk Täbriz, 198x298 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:10)

1614 4367  Matta Asien, 180x265 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:06)

1614 4390  Matta Axeco, "Fader kung", 170x230 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:31)

1614 4394  Matta Bargi "Sevilla", Ull/Bambu/Bomull, 170x230 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:21)

1614 4395  Matta Bargi "Sevilla", Ull/Bambu/Bomull, 200x300 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:02)

1614 4366  Matta Kina, Galleri, 68x346 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:21)

1614 4290  Matta orientalisk, 131x191 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:32)

1614 4001  Matta Orientalisk, Bidjar, 125x265 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:12)

1614 3039  Matta orientalisk, Galleri, Mir, 90x310 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:39)

1614 4175  Matta orientalisk, Nain, Silkeinslag, 245x345 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:20)

1614 3292  Matta orientalisk, Pakistan, 160x273 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:00)

1614 4252  Matta orientalisk, Semiantik, 140x201 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:12)

1614 4414  Mikroskop mässing, Ernest Leitz Wetzlar No 24819. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:05)

1614 3042  Militärtavlor 6 st, tryck / lito / kolorerat, yttermått inklusive ram: 31x25 - 47x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:46)

1614 4207  Miniatyrer ett par i mässingsram, yttermått inklusive ram: 9,5x7,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:52)

1614 4264  Mockaskedar 12+ 6 st, silver. Längd: 9-9,5, vikt: 140 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:05)

1614 4047  Modellbåt Fiskebåt, på träställning. Längd: 50 cm. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:08)

1614 4194  Modellbåt Trä. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:56)

1614 4277  Nattygsbord svart metallrede, hylla i trä. Bredd: 49 cm, djup: 33 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:48)

1614 4213  Nötknäppare Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Boda trä. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:34)

1614 3154  Oljemålning Arvid Öström (1889-1955), Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 15x20 cm, yttermått inklusive ram: 30x36 cm

1614 3022  Oljemålning Bengt Pettersson (1929-2010), " Blomstertid". Signerad. Olja på pannå, 31x39 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:10)

1614 3023  Oljemålning Bengt Pettersson (1929-2010), "Hemma med bruden II". Signerad. Olja på pannå, 33x25 cm, yttermått inklusive ram: 46x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:13)

1614 3024  Oljemålning Bengt Pettersson (1929-2010), "Småstadsidyll". Signerad. Olja på pannå, 44x53 cm, yttermått inklusive ram: 57x86 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:14)

1614 4293  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, Fåraherde. Olja på pannå, 68x98 cm, yttermått inklusive ram: 84x114 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:16)

1614 4292  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, Kustlandskap. Olja på pannå, 32x67 cm, yttermått inklusive ram: 46x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:50)

1614 4080  Oljemålning Calle Nyland (f. 1907), Sverige. Signerad, daterad -1938, Tjärn med näckrosor. Olja på duk: 50x75 cm, yttermått inklusive ram: 71x95 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:19)

1614 4091  Oljemålning Carl Berndtsson (1902-1983), Sverige. Sommarlandskap. Signerad, daterad -40. Olja på pannå, 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 53x62 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:53)

1614 4174  Oljemålning Einar Palme (1901-1993), Sverige. Signerad, Landskap. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:34)

1614 4393  Oljemålning Elisabeth Ekwall. Signerad, daterad 2014, blomsterstilleben. Olja på duk, 52x43 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:43)

1614 4272  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Signerad, daterad -41, "från Islandsberg". Olja på pannå, 27x22 cm, yttermått inklusive ram: 45x40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:09)

1614 4372  Oljemålning Elmar Karimov (f. 1965), Sverige. "Spring morning". Signerad, oramad. Olja på duk, 90x90 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:09)

1614 4273  Oljemålning Eva Ljungblad, monogramsignerad, Väddö, utanför Simnäs. Olja på duk, 27x37 cm, yttermått inklusive ram: 29x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:35)

1614 4274  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Vid Hoburgen, Gotland. Signerad. Olja på pannå, 22x35 cm, yttermått inklusive ram: 28x40 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:59)

1614 3194  Oljemålning Folke Ricklund (1900-1986), Sverige. Motiv från Lappland. Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 51x58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:44)

1614 4240  Oljemålning Frans Larson. Signerad FL, Violin. Olja på pannå, 23x17 cm, yttermått inklusive ram: 37x31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:06)

1614 4179  Oljemålning Gordon Macfie (1919-1971), Signerad, daterad 1945, Modell. Olja på duk, 75x57 cm, yttermått inklusive ram: 85x69 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:18)

1614 3108  Oljemålning Gunnar Asplund. Signerad, daterad 1915. Olja på duk, Sommarträdgård, oramad, 32x52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:50)

1614 4392  Oljemålning Gunnar Svenson (1892-1977), Sverige. Signerad, daterad -59, stilleben. Olja på duk. 51x77 cm, yttermått inklusive ram: 64x92 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:34)

1614 4411  Oljemålning H Sjöström, Signerad, Slagkryssare HMS Hood. Olja på pannå, 41x67 cm, yttermått inklusive ram: 47x72 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 21:01)

1614 3214  Oljemålning Hampe Svanberg (1883-1961), Sverige. "Sommarkväll Härnösand". Signerad. Olja på duk, 39x69 cm, yttermått inklusive ram: 46x76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:20)

1614 4357  Oljemålning Italien, yttermått inklusive ram: 16x13 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:08)

1614 4053  Oljemålning Ivor Philips. Signerad, daterad -89, väg vid kulligt landskap. Olja på pannå, 120x183 cm, yttermått inklusive ram: 130x192 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:57)

1614 4052  Oljemålning Ivor Philips. Signerad, daterad 1990, bygata. Olja på pannå, 90x190 cm, yttermått inklusive ram: 100x193 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:16)

1614 4268  Oljemålning Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Havet. Signerad, daterad -65. Olja på duk, 60x65 cm, yttermått inklusive ram: 61,5x67 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:37)

1614 4316  Oljemålning Johan Arvall (f. 1944), Sverige. Landskap med rådjur. Signerad. Olja på duk, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:19)

1614 4178  Oljemålning Kjell Leander Engström (1914-1979), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 68x49 cm, yttermått inklusive ram: 77x58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:33)

1614 4181  Oljemålning Lasse Johansson. Signerad, daterad 1939, Sydländsk by. Olja på duk, 52x72 cm, yttermått inklusive ram: 76x95 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:06)

1614 3239  Oljemålning Manfred Flyckt (1893-1956), Sverige. Signerad, landskap med kvar. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 67x78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:18)

1614 4408  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Bogserbåt. Olja på duk, 17x35 cm, yttermått inklusive ram: 25x43 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:11)

1614 4409  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Marin. Olja på duk, 38x51, oramad slitage, skador

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:17)

1614 4417  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Värdshusinteriör. Olja på pannå, 25x31 cm, yttermått inklusive ram: 32x39 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:46)

1614 1040  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Holland, marin. Ej signerad. Olja på duk, 66x76 cm, yttermått inklusive ram: 90x99 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:17)

1614 4241  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad TB -53, stol. Olja på duk, 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 40x36 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:11)

1614 4022  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Reproduktion. Ej signerad. Olja på duk, 58x89 cm, yttermått inklusive ram: 74x104 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:16)

1614 4354  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad B 2002. Olja på pannå, 80x61, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:52)

1614 4416  Oljemålning Otto Paas. Signerad, daterad 54, sjöbod. Olja på pannå, 24x30 cm, yttermått inklusive ram: 35x42 cm

1614 4359  Oljemålning påskrift a tergo Ustinov, landskap med by. Olja på duk, 28x39 cm, yttermått inklusive ram: 45x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:34)

1614 4056  Oljemålning Per Englund (1905-1988), Sverige. Signerad, daterad -1930, fäbodar. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 43x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:10)

1614 4055  Oljemålning Per Engström. Hus vid väg. Signerad. Olja på pannå, 32x33 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:07)

1614 3356  Oljemålning Sam Persson (f. 1907), Sverige. Landskap. Signerad. Daterad -38. Olja på duk, 53x69 cm, yttermått inklusive ram: 64x80 cm

1614 3147  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956). Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 53x44 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:01)

1614 3149  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956). Norra Djurgården. Signerad, daterad -12. Olja på duk, 60x70 cm, yttermått inklusive ram: 64x73 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:03)

1614 4360  Oljemålning Stefan Alexis (f. 1970), Sverige. Signerad, 2002. Diptyk, Olja på pannå, 30x60, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:57)

1614 4358  Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Signerad, daterad -44, Ateljé. Olja på pannå, 56x75 cm, yttermått inklusive ram: 70x91 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:41)

1614 3203  Oljemålning Torsten Torstenson (1901-1974), Sverige. "Hamnen, Kabelvåg". Signerad. Olja på pannå, 46x57 cm, yttermått inklusive ram: 60x71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:01)

1614 4177  Oljemålning Ulla-Britta Emitslöf-Dejmo (1924-2006), Sverige. Signerad, daterad 1950, landskap. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 62x77 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:30)

1614 3407  Oljemålning Yngve Hulling (1897-1965), Sverige. Landskap med vattendrag. Signerad, daterad 1920. Olja på duk, 77x100 cm, yttermått inklusive ram: 99x122 cm

1614 4144  Oljemålningar 2 st, Håkan G Carlström, segelbåtat & hav signerade. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:57)

1614 4145  Oljemålningar 2 st, Håkan G Carlström, Skärgårdsmotiv samt Öland. Signerade. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 25x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:06)

1614 4146  Oljemålningar 2 st, Håkan G Carlström, Stockholmsmotiv. Signerade, pannå, yttermått inklusive ram: 25x30 - 33x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:56)

1614 3360  Parti beslag delvis för badrum, mässing

1614 3273  Parti bijouterier

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:19)

1614 4120  Parti dockor bland annat Mattel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:27)

1614 4121  Parti dockor bland annat Mattel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:33)

1614 4122  Parti dockor bland annat Mattel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:18)

1614 4123  Parti docktillbehör diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:09)

1614 3126  Parti grafiska blad bland annat Peter Tillberg, 13 st, bladets mått: 25x32-76x61 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:46)

1614 4217  Parti kuriosa 9 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:17)

1614 4130  Parti linne Duk + servetter, 13 delar (1+ 1+ 11) 1 st duk 146x235,11 st servetter 50x50,1 st 56x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:22)

1614 3201  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, räv i vinterlandskap. Signerad, daterad -92. Bildmått: 42x24 cm, yttermått inklusive ram: 75x56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:59)

1614 4095  Pastell Rhodin, Paris. Signerad, bladets mått: 28x23 cm, yttermått inklusive ram: 50x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:20)

1614 4153  Pelarbord Björk. Bredd: 76 cm, djup: 57 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:10)

1614 4377  Pelarbord Stenskiva, mässingsfot, diameter: 37, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:47)

1614 4306  Piedestal "trappsteg", mahogny. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:09)

1614 4383  Piedestal stenskivor. Längd: 27 cm, djup: 27 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:22)

1614 4385  Piedestaler 2 st, rotting. Höjd: 47-71 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:14)

1614 4278  Plafond Råglas. Diameter: 61 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:50)

1614 4421  Plafonder 2 st. Diameter: 35-40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:40)

1614 3439  Reliefplatta Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Man till häst. Signerad, oramad, 10x11,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:56)

1614 4371  Ring 18k vitguld, med briljanter 25x0,02ct. Ringmått: 16,75. Vikt: 2,9g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:47)

1614 3141  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 133x206 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:38)

1614 4034  Ryamatta grön, 110x190 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:41)

1614 3228  Salongsbord med stenskiva, Rokokostil. Bredd: 84 cm, djup: 60 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:46)

1614 4147  Saltkar + bägare + pepparströare, 3 delar, silver & bakelit. Diameter: 5,5 cm, höjd: 1,5-5,5 ca, vikt: 92g brutto

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:47)

1614 3451  Saltkar med sked Lars Pirak (1932-2008), Sverige. "Kirun", Jokkmokks tenn. Längd: 6,5 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:21)

1614 4039  Sänggavel längd: 205 cm, bredd 114 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:46)

1614 3431  Seltersglas 11 st, 1950-tal, färgade. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:32)

1614 3262  Servisdelar 7 delar, Flytande blått. Rörstrand, Gustavsberg, flintgods, Diameter: 25 cm. Längd: 49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:11)

1614 4227  Servisdelar ca 45 delar, Arabia, Harlekin/Arctica

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:41)

1614 4206  Shaker GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:32)

1614 4405  Sideboard mahogny, 12-lådig. Längd: 240 cm. Djup: 45 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:39)

1614 3368  Sigillstamp 2 st, tenn. Enligt uppgift inköpta på Firma Svenskt Tenn. Höjd: 4,5-5,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:19)

1614 4412  Siluettavlor 3 st, 2 st sign Johan Leksell, yttermått inklusive ram: 26x17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:30)

1614 4202  Silver diverse, 6 delar. Höjd: 2-5,5, vikt: 235 gr brutto

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:44)

1614 4132  Sittgrupp 4 delar, rotting,  soffa, två karmstolar och ett bord med glasskiva. Höjd: ca 84 cm (stolarna). Diameter: 70 cm (bordet), höjd 55 cm (bordet)

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:21)

1614 3056  Skål Elisabeth Svensson & Ulf Johansson. "I Annas Händer". Konstglas. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:15)

1614 4196  Skål silver, MGAB, 1967. Längd: 12,5 cm, höjd: 6,5 cm, vikt: 155 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:32)

1614 3432  Skål med fat omkring 1900, kristall. Längd: 23-27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:34)

1614 3435  Skål med lock Kina, 1800-tal. Signerad. Diameter: 26 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:43)

1614 3302  Skålar + FAT, 7 delar. Kina, 1900-tal, skålar Diameter: 11 cm. Höjd: 5 cm, fat Diameter: 10 cm. Höjd: 2,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:21)

1614 4107  Skålfat + burkar, 3 delar, Kina. Längd: 23 cm, diameter: 8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:15)

1614 4015  Skedar + såsslevar, 6 + 3 + 2 delar, silver. Längd: 18-22, vikt: 520 ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:45)

1614 4262  Skedar silver, 13 delar, 1800-tal. Längd: 13-21,5. Vikt: 240 gr ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:25)

1614 4355  Skedar silver, 7 st. Längd: 14-20, vikt: 250 gr ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:39)

1614 4379  Skrivbord hörnmodell, Engelsk modell, läderskiva. Bredd: 137 cm. Djup: 77+ 96 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:39)

1614 4407  Skrivbord mahogny. Bredd: 210 cm, djup: 94 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:22)

1614 4356  Skrivbordslampa EWÅ, höjd: ca 40-80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:44)

1614 4129  Skrivskåp 1800-tal, mörkbetsad furu, dörrpar med bakomliggande hyllplan, nedfällbar klaff med bakomliggande lådinredning, delbart. Bredd: 101 cm. Djup: 61 cm. Höjd: 206 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:09)

1614 4397  Skulptur Aaron Jackson, "Think outside", plåt, bemålad. Etikettmärkt, Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:30)

1614 4065  Skulptur Arthur Percy (1886-1976), Sverige. "Diana", Gefle, keramik. Signerad. Längd: 23 cm. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:54)

1614 4128  Skulptur Bing & Grøndahl, Barn, porslin. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:54)

1614 3380  Skulptur Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Signerad (otydlig) man med gris, kallbrons. Höjd: 28 cm

1614 4192  Skulptur Gips, Carin Nilsson, flicka. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:28)

1614 4193  Skulptur Gips, Curt Hansson. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:16)

1614 4425  Skulptur Häst, grönpatinerad metall, Kina. Längd: 21 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:25)

1614 3473  Skulptur Herman Fogelin (f. 1947), Sverige. "Förlovningsträd", keramik. Signerad. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:58)

1614 4345  Skulptur Katt, stengods, England. Längd: ca 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:06)

1614 4211  Skulptur Kina, Metall, Häst. Längd: 21 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:14)

1614 4426  Skulptur Lergods. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:14)

1614 4087  Skulptur Tupp, glaserat lergods. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:35)

1614 4312  Skulptur Venus de Milo, replika, järn. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:43)

1614 3374  Skulpturer 2 st, Tyskland, keramik. Höjd: 17-27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:27)

1614 4384  Snurrfåtöljer Ett par, rotting

1614 4152  Soffbord 1980-tal, Glas/Chrom. Bredd: 81 cm. Djup: 52 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:23)

1614 4288  Soffbord mahogny, NK Triva. Bredd: 140 cm, djup: 65 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:35)

1614 4324  Soffbord med stenskiva. Diameter: 80 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:37)

1614 4267  Soppslev silver (saknar stämplar) + 4 servettringar silver. Längd: 38 cm, vikt: 174 brutto

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:47)

1614 4260  Spegel 105x53 cm

1614 4283  Spegel 1800-tal, bemålad ram. Bredd: 61 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:27)

1614 3067  Spegel 1900-tal, 119x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:32)

1614 3068  Spegel Gustaviansk stil, 116x56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:33)

1614 4376  Spegel nutida, slipat glas, 80x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:13)

1614 4386  Spegel Sent 1800-tal, 90x60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:14)

1614 4323  Spegellampetter ett par. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:55)

1614 4344  Spegelplatå mässing. Diameter: 37 cm, höjd: 3,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:04)

1614 3245  Spelbord Louis XV-stil, intarsia, mässingdekor, med låda med innehåll. Bredd: 80 cm, djup: 56 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:35)

1614 4172  Spelbord Nyrokoko. Bredd: 90 cm, djup: 2x43 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:56)

1614 4301  Stol industrimodell, trä, snurrbar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:05)

1614 4046  Stolar 2 st, Gustaviansk stil.

1614 4041  Stolar 4 st, Stolfabriks AB Smålandsstenar, betsad björk

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:23)

1614 4014  Supkoppar 6 st, silver, MGAB, 1950. Höjd: 4,5 cm. Vikt: ca 192g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:02)

1614 9110  Syltkruka Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 20 cm, längd: ca 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:50)

1614 4166  Taburett Karl Johan, skinn. Längd: 51 cm. Djup: 32 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:37)

1614 4341  Taburett Karl Johanstil, björk. Längd: 66 cm. Djup: 36 cm, höjd: 55 cm

1614 4008  Taburetter ett par, 1950-tal, Teak. Längd: 53 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:11)

1614 3051  Tågbana Märklin, Lok + vagnar, räls + landskap mm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:48)

1614 4373  Takarmatur + ljusstake "Tuppen", Rolf Swedberg (1927-2008), Sverige. Tenn. Höjd: 27-30 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:46)

1614 4136  Takarmatur 1930-/40-tal, glob i vitt glas, stomme i metall. Diameter: ca 22 cm. Höjd: ca 65 cm (totalt)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:03)

1614 4125  Takarmatur Havlova Milanda, "Rythmic", Vest Leuchten, Österrike. Lampskärm i plast, modellen formgiven 1969. Diameter: ca 60 cm

1614 4075  Takarmatur Maurizio Ferrari, Rosettli Light, Italien, två kupor i plast. Diameter: 55 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:36)

1614 4423  Takarmatur Pendel, mässing med kupa i vitt glas. Kupans maxdia: 30 cm. Höjd: ca 85 cm (inkl upphängning). Kupans höjd ca 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:32)

1614 4281  Takarmatur Plåt. Höjd: 45 ca

1614 4326  Takarmatur prismor. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:25)

1614 4418  Takarmaturer ett par, Louis Poulsen, design: Vilhelm Wohlart, "Satellit". Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:36)

1614 3297  Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 21-24,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:11)

1614 3467  Tallrikar 3 st, Famille Rose, diameter: 22 -23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:53)

1614 3466  Tallrikar 3 st, Kina, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:53)

1614 4109  Tallrikar 3 st, Kina, Famille Rose & Imari. Diameter: 21,5 - 23

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:38)

1614 4011  Tallrikar 4 st, Orrefors, Carat, design: Lena Bergström. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:23)

1614 3113  Tavlor + oramade lösa blad, 10 + 22 st, Reproduktioner (tryck & grafiska blad), Avbildningar av keramik, textil & bruksföremål från all världens delar. Bladets mått: 39x27 cm, yttermått inklusive ram: 40x28 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:14)

1614 4102  Tekök Nysilver, import, Gustaviansk stil. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:51)

1614 4214  Tekoppar ett par, Bing & Grøndahl, Golden sun. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:04)

1614 4303  Tekoppar md fat 6 + 1 delar, Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Blå Anemon. 6 koppar med fat. Diameter: 10 cm. Höjd: 5,5 cm, 1 kopp, diameter: 7 cm, höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:28)

1614 4230  Teservis Gefle, 18 delar, "Lilian"

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:35)

1614 4158  Tidningsställ England. Längd: 51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:10)

1614 4307  Trädgårdsbänk trä / aluminium. Längd: 117 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:04)

1614 4083  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn, med dekor av lejonmaskaroner. Diameter: 30 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:19)

1614 4363  Trädgårdsurnor ett par, svärtad metall. Diameter: 44 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:07)

1614 4068  Tvättfat Villeroy & Bosch, floral dekor. Diameter: 46 sm, höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:33)

1614 4258  Uppläggningsbestick 2 par, silver. Längd: 19-21, vikt: 185 gr brutto

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:45)

1614 4375  Urnor ett par, cement. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 21:03)

1614 4387  Urnor Ett par, cement. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 21:02)

1614 3045  Våg + vikter, modell äldre, "Harrods". Längd: 31 cm, djup: 28 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:30)

1614 4420  Väggarmatur Poul Henningsen, "Albertslund", Louis Poulsen, Danmark. Grålackerad metall. Längd: 50 cm. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:19)

1614 4187  Väggarmaturer ett par, mässing, Ledade armar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:53)

1614 9084  Väggplatta Bertil Berggren Askenström (1917-2006), Sverige. "Dans", Signerad, daterad 1945. Väggplatts i brons, 43x13 cm, yttermått inklusive ram: 55x25 cm, -

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:57)

1614 4054  Väggplatta Thomas Hellström (1924-2006), Sverige. Nittsjö, fåglar, keramik. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:35)

1614 4198  Väggrelief Arne Jones (1914-1976), Sverige. Ej signerad, "Blossom", aluminium, 19x12,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:46)

1614 4139  Väggrelief David Wretling (1901-1986), Sverige. Terrakotta, "Prinsessan". Signerad, 24x11 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:02)

1614 4143  Väggskulptur David Wretling (1901-1986), Sverige. Terrakotta, "Västan". Signerad, 29x22 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:52)

1614 3340  Väggskulptur Trä. Signerad OAS, 76x65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:21)

1614 3053  Väggur "Bauhaus clock, Composition Mondriaan", Design: Claudnola studio, metall. Diameter: 45 cm

1614 4349  Vas + kåsa, Orientaliska. Höjd: 5-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:09)

1614 4216  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Nymölle. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:27)

1614 4210  Vas Kina, blåvitt. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:50)

1614 4205  Vas silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1947. Höjd: 16 cm, vikt: 200 gr ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:46)

1614 4137  Vas Upsala-Ekeby. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:22)

1614 4415  Vaser 2 st, Soapstone. Längd: 18-28, höjd: 11-13 cm

1614 4322  Vinglas 6 st, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Linnea, Orrefors. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:53)

1614 4148  Vinglas 6 st, Frankrike. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:46)

1614 4058  Vinkylare mässing. Diameter: 26 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:30)

1614 4164  Vitrinskåp Louis XVI-stil. Bredd: 65 cm, djup: 33 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:17)

1614 4305  Vitrinskåp Sent 1800-tal, betsad furu. Bredd: 55 cm, djup: 50 cm, höjd: 236 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:10)

1614 4204  Vril Märkt U. E 1990, Uddo Eriksson, Ramsele. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:42)

1614 4031  Ytterfoder 2+ 1, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. 2 st, höjd: 15 cm, djup: 15,5 cm (storlek 2), + mini

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:08)

1614 4189  Ytterfoder 3 st, Gustavsberg, Empire. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 19:09)

1614 4030  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15 cm. Diameter: 15,5 cm (storlek 2)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:55)

1614 4103  Ytterfoder med fat, Rörstrand, omkring 1900. Diameter: ca 22 cm, höjd: 20 cm (21 cm inkl fat)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 18:13)

1614 4188  Ytterfoder Waldemarsudde. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:05)

1614 4026  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13 cm (storlek 1)

1614 4057  Ytterfoder / kruka Firma Svenskt Tenn, "Vågig". Diameter: 22 cm. Höjd: 17 cm Tenn, märkt

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2024 20:04)